Fatura bilgisi zorunluluğu

Şu tarihte değiştirildi Thu, 25 Jan 2024 şunda: 09:46 AM

Fatura Bilgisi nedir? 

Fatura bilgisi, adres ve IBAN bilgilerinden oluşur. Her satıcının, satış yapabilmek için bu bilgilerini sisteme girmiş olması gerekiyor.

 

Butik değilim, dolabımdaki kendi kıyafetlerimi satıyorum, neden benim de girmem gerekiyor?

Gelir İdaresi Başkanlığı, bireylerin faturasız bir şekilde yıllık 200.000 TL’ye kadar olan kazançlarına dair vergi talep etmiyor, fakat geçtiğinde vergilendirme yapılacak. Bunun takibi için, internetten satış yapan herkesin artık beyan ettiği bir adresinin ve IBAN'ının siteme tanımlı olması gerekiyor.

 

Benim kazancım ₺200.000 değil ki, neden giriyorum?

Bu sistemin en doğru şekilde işleyebilmesi için Dolap, her siparişi vergi dairesine bildirmek yükümlülüğünde. O nedenle 200.000 TL’nin altında satışı olanlardan da bu bilgileri almamız gerekiyor.

 

IBAN’ım yok, ne yapmalıyım?

Bu durumda en yakınının IBAN’ını girebilirsin, para transferi yapmadığın sürece bir problem olmayacaktır. Fikrini değiştirirsen IBAN’ını güncelleyebilirsin.

 

Başka hiçbir yerde bu uygulama yok, neden Dolap’ta var?

Bu uygulama, sadece Dolap’a özel değil, internet üzerinden yapılan tüm satışlar Gelir İdaresi Başkanlığı'nın takibinde olacak, tüm sistemler bu bilgileri göndermekle yükümlü olacak.

 

Gelirim 200.000 TL’yi geçti, vergi borcum var mı? 

Gelirin yüksekse vergi borcun olup olmadığını ara ara E-Devlet üzerinden kontrol etmeni öneririz, Dolap olarak başka platformlardaki satış tutarını ve vergi borcunu bilemeyeceğimiz için bu bilgiyi biz sağlayamıyoruz.

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız