Bireysel satıcılar için doğrulama işlemleri

Şu tarihte değiştirildi Thu, 02 Nov 2023 şunda: 09:24 AM

İlgili yasal düzenleme gereği Dolap'ta satış yapılabilmesi için kullanıcıların bilgilerini doğrulaması gerekir. Satıcı bilgilerini doğrulamak için Dolap > Hesabım > Satıcı Doğrulama adımlarını izlemelisin.


Bilgileri doğrulanmayan kullanıcıların ürünlerine alıcıların erişimi sonlanacaktır ancak kullanıcı bilgilerini doğrulamak oldukça kolay! Dolap'ta yer alan bilgilerini 2 aşamada nasıl doğrulayabileceğini birlikte keşfedelim!


Not: Eğer Dolap'ta bir şirket (Şahıs, LTD. veya Anonim) olarak faaliyet gösteriyorsan "Şirket bilgilerimi nasıl doğrulayabilirim?" makalemizi okuyabilirsin.


Bu süreçte soruların olursa veya herhangi bir sorun yaşarsan canlı destek birimimize ulaşabilirsin. Canlı desteğe ulaşmak için sırasıyla Hesabım > Dolap Destek > Dodo tıklamalarını yapabilirsin.


Dolap Destek hafta içi ve cumartesi günleri 8.30-21.00 saatleri arasında, pazar günü ise 12.00-18.00 saatleri arasında canlı yardım hizmet sunmaktadır.


1. Fatura ve IBAN Bilgileri

1.1.Bireysel kullanıcı ve şirket ayrımı

Bir şirket (şahıs veya limited/anonim) olarak faaliyet göstermeyen kullanıcılar "Bireysel" seçeneğini seçmelidir. Eğer bir şahıs veya limited/anonim şirketi olarak faaliyet göstereceksen "Şirket bilgilerimi nasıl doğrulayabilirim?" makalemizi okuyabilirsin.


1.2. Fatura Adresi

Adres bilgilerin fatura için yasal gerekliliğin yanısıra siparişlerinin gönderimlerinde de kullanılır. Bu nedenle adresinin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi gerekir.


1.3. IBAN sahibi ve IBAN No. bilgileri

Bu alanda verdiğin ad soyad bilgileri ile eklediğin IBAN numarasının sahibinin bilgileri birebir eşleşmelidir. Hatalı bilgi girişlerinde doğrulama sorunu yaşanabileceği gibi kazancını banka hesabına transfer etmek istediğinde de sorun yaşayarak işlemini gerçekleştiremezsin.


Bu bilgileri girdikten sonra "Kaydet" butonuna tıklayarak altta yer alan "Satıcı doğrulama" bölümüne geçebilirsin.


2. Satıcı Doğrulama

2.1. Kimlik Bilgileri

Ad, soyad, doğum yılı ve TC kimlik numarası bilgilerini eklemelisin. Buradaki bilgilerin, nüfus cüzdanında yer aldığı haliyle girilmelidir. Aksi takdirde hata alacak ve doğrulama işlemini tamamlayamayacaksın.

 • Örneğin nüfus cüzdanında isminin yazılışında bir hata yapıldıysa bu alana da ismini nüfus cüzdanındaki haliyle girmelisin.
 • Türkçe karakter kullanımına dikkat etmeli, yazdığın bilgilerinin nüfus cüzdanınla birebir eşleşmesine özen göstermelisin.


2.2. Barkod No.

"Barkod No." ikâmet ettiğin adresten bağımsız olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde kayıtlı olan bilgilerin doğrultusunda oluşmaktadır.


Barkod numarası nasıl alınır?

 1. e-Devlet'e bir internet tarayıcısı (Chrome, Safari, Firefox vb.) veya e-Devlet uygulaması üzerinden giriş yapmalısın.
 2. Arama çubuğuna "Yerleşim yeri sorgulama" yazarak aratmalısın.
 3. Ekranda yer alan "Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adresi Belgesi Sorgulama" sonucuna tıklamalısın.
 4. Bilgilendirme yazısını okuyup onayladıktan sonra "Devam et" butonuna tıklamalısın.
 5. "Belgenin kimin için alınacağı" sorusu için "Kendisi" cevabını seçmeli ve "Devam et" butonuna tıklamalısın.
 6. "Belgenin neden verileceği" sorusu için "Kuruma ibraz" seçimi yapmalı ve kurum adı alanına "Dolap" yazmalı ve "Sorgula" butonuna tıklamalısın.
 7. Sorgulama işlemi tamamlandığında ekranda gördüğün "PDF dosyasını aç" butonun tıklayarak veya bir tarayıcıdan giriş yaptıysan dokümanı indirip açarak ekranın sağ üst köşesinde yer alan barkodu ve onun hemen altında yer alan barkod numarasını görebilirsin.
 8. Bu barkod numarasını kopyalayıp "Fatura bilgilerim" ekranında yer alan "Barkod No." başlıklı bölüme yapıştırmalısın.
 9. Barkod numarandaki ad-soyad bilgiler ile "Fatura bilgilerim" alanına yazdığın ad-soyad bilgileri birebir eşleşmeli.
 10. Barkod numaranı aldığın adresin ve "Fatura bilgilerim" ekranındaki mevcut adres bilgilerinin farklı olması sorun teşkil etmez.


2.3. İletişim Bilgileri

Telefon numarası

Telefon numaranı girdikten sonra gelecek SMS'te yer alan doğrulama kodu ile telefon numaranı doğrulayabilirsin.


E-posta

E-posta adresini girdikten sonra sana e-posta adresini doğrulaman için bir e-posta göndereceğiz. Burada yer alan linke tıklayarak e-posta adresini doğrulayabilirsin. Eğer gelen kutunda gönderdiğimiz doğrulama e-postasını göremiyorsan "Gereksiz/Spam/Junk" gibi adlandırılabilen klasörleri de kontrol etmeyi unutma.

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?

Harika!

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Üzgünüz! Size yardımcı olamadık

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz

Bu makaleyi nasıl iyileştirebileceğimizi bize bildirin!

Nedenlerden en az birini seçin

Geri bildirim gönderildi

Çabanızı takdir ediyoruz ve makaleyi düzeltmeye çalışacağız